Jak zvýšit návštěvnost webu ?

Tuto otázku si kladou jak blogeři, tak i majitelé firemních webů či správci eShopů. Většina laiků si myslí, že se jenom na „něco“ klikne a najednou bude každým dnem více a více návštěv na webu. Takto to nefunguje. Realita je jiná….

Základem webu by měl být kvalitní obsah. Pokud máte kvalitní obsah, který nemá konkurenci, tak už máte z poloviny vyhráno. Doporučuji samozřejmě vytvářet vlastní obsah, čímž se stává zároveň unikátním.

Jsou tu ale další důležité faktory, které ovlivňuji návštěvnost…

Upřesněte si, co je cílem webových stránek a kdo jsou vaši návštěvníci. Dle toho odvodíte klíčová slova pro název webu (title), popisu (description), klíčová slova (keywords) a také H1, což je nadpis první úrovně (vysoká hodnota). Nikdy na těchto  stránkách nepište atd. nebo apod. Toto robotům, kteří indexují obsah vašich webových stránek moc nepomůže. Vždy pište co nejkratší, nejvýstižnější a nejkonkrétnější názvy, které budou co nejpřesněji charakterizovat obsah. Pozor, nepřidávejte velké množství klíčových slov (keywords) ! Je to častá chyba i zkušených programátorů. Čím více máte klíčových slov na jedné stránce o to menší hodnotu bude mít každé slovo.

Příklad:

[error]nepište „Vítáme Vás na stránkách autobarazu, který je  v Hradci Králové a nabízí různé značky a modely automobilů“[/error]

[important]Napište „Autobazar Hradec Králové“[/important]

[important]Nebo „Autobazar Hradec Králové – Škoda, BMW, Opel)[/important]

Vždy buďte struční a výstižní pro title, keyword, description, h1, h2, h3 …, to mají vyhledávači rádi, dokaží lépe a rychleji zaindexovat obsah stránky.

Další velmi důležitým faktrorem pro zvýšení návštěvnosti je počet odkazů na jiných stránkách, které odkazují na vaše stránky. Odkazy z hlediska SEO optimalizace standartně rozdělujeme na dva druhy.

  1. Běžné odkazy – jsou standartní odkazy, které na jiném webu odkazují na váš web nebo na kontrétní stránku na vašem webu.
  2. Zpětné odkazy – jsou odkazy, které na webech odkazů navzájem. Např. web A odkazuje na web B a web B odkazuje na web A. Pokud mají i weby A a B podobnou tematiku obsahu, zvyšuje se kvalita zpětného odkaz.

Čím více máte běžných i zpětných odkazů na „internetu“ vybudováno pro blaho vašeho webu, tím lépe.

Budování běžných a zpětných odkazů se také často nazývá v angličtině linkbuilding.

Doporučuji také zaregistrovat váš web do katalogů a vyhledávačů – každý odkaz se počítá. Již vícekrát jsem slyšel nesmyslný názor, že nemusíte registrovat web do vyhledávačů, že prý vyhledávače web sami zaindexuji (najdou a zapíší obsah). Toto tvrzení platí pouze pro kvalitní velké vyhlávače (google, seznam, centrum, yahoo…) i těm často trvá i 3 týdny, než nový web objeví.

Stručné shrnutí pro zvýšení návštěvnosti:

  • Kvalitní a hodnotný obsah
  • Správně zoptimalizovaný obsah webu (title, keywords, description, h1, h2, h3, p …)
  • Zpětné odkazy
  • Registrovat web do katalogů a vyhledývačů
  • …Chviku počkejte. Někdy trvá než si těchto změn vyhledávače a crawleři všimnou (dny i týdny)

Toto jsou jenom základní informace o tom, jak zvýšit návštěvnost webu. Úprav pro zlepšení pozice ve vyhledávači je mnoho, v příštím článku si povíme něco o dalších možnostech … Přeji mnoho nových návštěvníků na vašich webech.

Autor: Hruška Václav